Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Niedźwiedzie nie istnieją

Zdobywca Nagrody Specjalnej Jury na festiwalu w Wenecji, film zrealizowany w tajemnicy przed irańskimi władzami.

Jego twórca, Jafar Panahi, brawurowo i ze swadą poruszając się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu, opowiada o reżyserze (w tej roli sam Panahi), który zaszywa się na prowincji, by stąd nadzorować projekt do którego zdjęcia powstają w pobliskiej Turcji.

Wierzy, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy, ale to życzeniowe myślenie nie wytrzymuje jednak konfrontacji z rzeczywistością.

Atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta, na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski.

Na zakurzonych uliczkach groza spotyka absurd, a najlepszą bronią przed tytułowymi niedźwiedziami – których nikt nie widział, lecz wszyscy się ich boją – okazuje się czarny humor.

Jafar Panahi, do niedawna więzień reżimu, podejmuje trudne tematy z lekkością i swadą artysty, który doświadczając opresji, pozostaje wewnętrznie wolny.


MFF w Wenecji 2022 - wygrana: Nagroda Specjalna Jury - Zwycięzca (Jafar Panahi)
MFF w Wenecji 2022 - nominacja: Złoty Lew - Udział w konkursie głównym (Jafar Panahi)
MFF w Toronto 2022 - nominacja: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' ('Special Presentations') - Udział w sekcji (Jafar Panahi)
MFF w Valladolid 2022 - nominacja: Złoty Kłos - Udział w konkursie głównym (Jafar Panahi)


Czas trwania : 1 godz., 45 min.

Gatunek : melodramat

Produkcja : Iran

Reżyseria : Jafar Panahi

Występują :  Jafar Panahi, Naser Hashemi, Vahid Mobasheri, Bakhtiyar Panjeei, Mina Kavani


Zwiastun :