Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Godland

 

Prezentowany w canneńskiej sekcji Un Certain Regard , przebój festiwalu w Cannes ,najnowszy film Hlynura Pálmasona ("Zimowych braci" i "Białego, białego dnia") to wirtuozerski popis reżyserskiej metody, przepiękne sfilmowane kino drogi, błyskotliwe i pełne czarnego humoru.


Spektakularne, dramatyczne, a przy tym zmienne i kapryśne pejzaże Islandii na bieżąco referują nam stan ducha bohaterów: wizualizują surowość zasad, portretują zlodowacenia duszy, zapowiadają spiętrzenie konfliktów.

Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas (Elliott Crosset Hove). Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik i bajarz Ragnar (Ingvar Sigurðsson).

Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia.


Umiejscowiony u schyłku XIX wieku scenariusz odwołuje się do zależności łączących Islandię i Danię, ale skomplikowane relacje władzy i poddaństwa, jakie kreśli reżyser, wykraczają poza ramy historycznych rozliczeń i religijnych hierarchii.

"Godland" jest filmem o wyobcowaniu i goryczy ; jest filmem o kamienistej drodze życia, samotności i relacjach z Bogiem. Ale także o artyście, który zamraża i utrwala życie na szklanych negatywach – zupełnie jak lodowiec.


Czas trwania : 2 godz., 18 min.

Gatunek : dramat

Produkcja : Dania, Islandia, Szwecja, Norwegia

Reżyseria :  Hlynur Pálmason

Występują :  Elliott Crosset, Ingvar Sigurðsson, Vic Carmen Sonne, Jacob Lohmann


Zwiastun :