Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Summer of Soul

Latem 1969 roku, zaledwie 160 km na południe od Woodstock, w parku Mount Morris (obecnie znanym pod nazwą Parku im. Marcusa Garveya), odbył się legendarny Festiwal Kultury Harlemu.

Jego filmowy zapis nie był nigdy wcześniej publikowany i został niemal całkowicie zapomniany – aż do dziś.

W "Summer of Soul", debiutujący w roli filmowca Ahmir “Questlove” Thompson (współzałożyciel hip-hopowej grupy The Roots), przypomina o tym niezwykłym wydarzeniu, które stało się świętem czarnej historii, kultury i mody.


"Summer of Soul" to nie tylko połączenie filmu muzycznego i dokumentu przybliżającego tamten Festiwal, ale też niezwykłe świadectwo uzdrawiającej mocy muzyki, tak bardzo potrzebnej w niespokojnych czasach.

W filmie znalazły się niepublikowane dotychczas występy takich artystów jak: Stevie Wonder, Nina Simone, Sly & the Family Stone, Gladys Knight & the Pips, Mahalia Jackson, B.B. King, The 5th Dimension i wielu innych.

 

Sundance FF 2021 - Nagroda Publiczności, Wielka Nagroda Jury
Boulder IFF 2021 - najlepszy dokument muzyczny
Minneapolis St. Paul IFF 2021 - Nagroda Publiczności
Provincetown IFF 2021 - Nagroda Johna Schlesingera


Kiedy w lecie 1969 roku na farmie w Bethel w stanie Nowy Jork rozkręcał się Woodstock, na Manhattanie trwał właśnie Harlem Cultural Festival, w którym w ciągu sześciu tygodni wzięły udział największe sławy czarnej muzyki w hołdzie swojemu dziedzictwu, Black Pride i jedności w trudnych czasach. Znalazły się wśród nich Nina Simone, B.B. King, Gladys Knight, Stevie Wonder czy Chuck Jackson.

Z tym wydarzeniem wiąże się pewnie równie wiele historii i anegdot, co w przypadku Woodstocku. Przez ponad pół wieku zapis tego wyjątkowego święta muzyki leżał w piwnicy pewnego producenta telewizyjnego i dopiero niedawno ujrzał światło dzienne, m.in. za sprawą niestrudzonego Questlove’a.

Jak napisał recenzent „Guardiana”: Ten film sprawia, że z ekscytacji możecie zapomnieć, jak się oddycha. I trudno się z nim nie zgodzić.

Magdalena Maksimiuk, American Film Festival

 

Czas trwania : 2 godz.

Gatunek : dokumentalny

Produkcja : USA

Reżyseria : Questlove


Zwiastun :