Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

7 x Jarmusch - przegląd filmowy

 7x Jarmusch – kultowe filmy Jima Jarmuscha ponownie w polskich kinach!

                      26.11. - 02.12. w Kinie Studyjnym Awangarda 2Mistrz amerykańskiego kina niezależnego, nierozerwalnie związany z 25-letnią historią Gutek Film – aż 7 wczesnych filmów Jima Jarmuscha powróci do polskich kin i na VOD po blisko 20 latach.

Kino Awangarda 2 wraz z Gutek Film zapraszają na przegląd filmów Jima Jarmuscha - kultowego reżysera o poetyckiej duszy, rozkochanego w muzyce i obdarzonego abstrakcyjnym poczuciem humoru. W programie retrospektywy pojawi się aż siedem wczesnych filmów króla amerykańskiego kina niezależnego, m.in. debiutanckie "Nieustające wakacje", psychodeliczny western "Truposz" oraz nowelowe "Kawa i papierosy". 

Lakonicznie, chropowate, o szczątkowej fabule i ascetycznych środkach artystycznych, zanurzone w cierpkim poczuciu humoru – wczesne kino Jima Jarmuscha jest tak odrębne, że mogłoby stanowić osobny gatunek.

Czerpiąc inspirację z dzieł twórców francuskiej Nowej Fali, jak Jean-Luc Godard i Jean-Pierre Melville, minimalistyczny styl Jarmuscha przedkłada nastrój nad strukturę narracyjną i łączy amerykańską tradycję filmową z wpływami europejskimi oraz japońskimi. Jego długie, leniwe ujęcia tworzą bardziej przestrzeń dla przypadkowych spotkań, małych gestów i ulotnych aktów intymności niż dla sztywnych ograniczeń fabuły.

To, co interesuje Jarmuscha to ludzie żyjący na marginesie Ameryki – pozbawieni korzeni outsiderzy, niezsynchronizowani ze współczesnym światem. Tacy są bohaterowie debiutanckich "Nieustających wakacji" i przełomowego w karierze reżysera "Inaczej niż w raju" – zagubieni, młodzi ludzie wędrujący po ulicach i miejskich zaułkach bez konkretnego celu. Własnymi ścieżkami chadzają trzej pechowi więźniowie z "Poza prawem", jak i japońscy turyści szukający ducha Elvisa Presleya w filmie "Mystery Train". Zagubieni w czasie i przestrzeni zdają się także pasażerowie i kierowcy taksówek w "Nocy na ziemi", całe pokolenie bohaterów filmu "Kawa i papierosy" oraz tytułowy "Truposz", wciągnięty przez brutalny świat Dzikiego Zachodu. 


Program :

26.11. godz.20.00 "Nieustające wakacje"

27.11. godz. 20.00 "Inaczej niż w raju"

28.11. godz. 20.00 "Poza prawem"

29.11. godz. 20.00 "Mystery Train"

30.11. godz. 20.00 "Noc na ziemi"

01.12. godz. 20.00 "Truposz"

02.12. godz. 20.00 "Kawa i papierosy"


Zapraszamy !