Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Kraina miodu

50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w górskiej wiosce gdzieś w Bałkanach. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja.

Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Tym bardziej, że jeden z chłopców jest wyraźnie pod jej wrażeniem…

 
Filmowy debiut Ljubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej został nakręcony na przestrzeni trzech lat przez kameralną ekipę filmową, pozostającą w bliskiej współpracy z bohaterami filmu.

"Kraina miodu" składa się z szerokich kadrów i zachwycających, odważnych ujęć.

Fabułę napędzają dramatyczne zwroty akcji i zaskakujące poczucie humoru.

Ten surowy, a jednocześnie delikatny obraz kruchej równowagi między ludzkością a przyrodą stanowi kolejny dowód na błyskawicznie zanikający styl życia oraz imponującą siłę pewnej niezwykłej kobiety.

Pięknie nakręcona "Kraina miodu" zdobyła liczne nagrody na całym świecie, w tym aż trzy na tegorocznym festiwalu w Sundance (m.in. główną Nagrodę Jury), Nagrodę dla Najlepszego Filmu w Konkursie Międzynarodowym na DocAviv, Nagrodę dla Najlepszego Filmu na DocsBarcelona oraz cztery statuetki na 16. Millennium Docs Against Gravity: Nagrodę Banku Millennium, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni, Grand Prix Śląska i Bydgoszcz ART.DOC Award.

Film jest macedońskim kandydatem do Oscara®.


Czas trwania : 1 godz., 27 min.

Gatunek : dokumentalny

Produkcja : Macedonia

Reżyseria :  Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov


Zwiastun :