Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Serce Jamajki

Na bujnych stokach otaczających Kingston powietrze przecina dźwięk perkusji, szarpanych strun gitarowych, trąbek, pianina. Charakterystyczny rytm reggae wibruje i rozpływa się wśród gór. Jamajka pełna jest dźwięków, które rozsławiły ją na cały świat.

Na podwórku natknąć się można na właścicieli najsłynniejszych głosów reggae, a są to między innymi: Ken Boothe, Winston McAnuff, Kiddus I, Marcia Griffiths, Cedric Myton, Judy Mowatt, Jah9. Muzycy znają się od lat, śpiewali z największymi artystami, gdzieś w ciasnych pokoikach w dzielnicach nędzy, ramię w ramię z Bob’em Marley’em, Peter’em Tosh’em czy Jimmy’m Cliff’em.

Kulisom projektu przygląda się Peter Webber. Śledzi z kamerą nie tylko sesje nagraniowe, ale także codzienne życie artystów. Sesja jest tylko pretekstem do opowiedzenia o kilku pokoleniach muzyków Rasta i o tym, jak różnie układały się ich losy. Każdy z bohaterów filmu odegrał ważną rolę w rozwoju tego gatunku muzycznego i został zauważony i doceniony przez media na całym świecie. Muzycy są solą jamajskiej ziemi i należą do kultury Rasta, która fascynuje świat od lat 60. Są buntownikami, pochodzącymi z diametralnie różnych środowisk. Wierzą, że przyroda posiada moc, i wierzą w powodzenie tego projektu filmowego, który symbolizuje dla nich ponowne narodziny.

Istotą tego filmu jest połączenie opowieści o muzyce z biografią artystów, którzy ją zrewolucjonizowali. Nie jest to jednak tylko wycieczka w przeszłości – każdy z bohaterów wciąż gra i tworzy muzykę reggae. To dzięki nim dajemy się zabrać w niezwykle pasjonującą i emocjonującą podróż opowiadającej o kulturze, tożsamości i historii Jamajki – tajemniczej i magicznej wyspy.


Czas trwania : 1 godz., 40 min.

Gatunek : dokumentalny, muzyczny

Produkcja : Francja

Reżyseria : Peter Webber


Zwiastun :