Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Maiden

Ta historia sprawi, że nabierzecie wiatru w żagle, bo dziewczyny z „Maiden” mają wyjątkowy dar przekonywania, że w życiu da się pokonać wszelkie uprzedzenia i przesunąć każde granice.

Trzymający w napięciu jak dreszczowiec, znakomity dokument Alexa Holmesa jest opowieścią o kobietach, które chciały całego życia. O ich determinacji, sile i marzeniach, których nie zatrzymała potężna fala niechęci.

W 1989 roku grupa upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę startującą w super prestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread Round the World Race.

Zgromadziła je na jachcie "Maiden" Tracy Edwards: buntowniczka i uciekinierka z domu.

"Dziewczyny na morzu to same problemy". "Dziewczyny na statkach nadają się wyłącznie do kuchni" - słyszała od początku swojej wielkiej przygody z żeglowaniem.

Walczyła więc nie tylko z groźnym żywiołem, ale także z lekceważeniem i pogardą.

„Gdybym uwierzyła w to, co o mnie mówili, nigdy nie byłabym tu, gdzie jestem” - mówi po latach. „Nie chciałyśmy zwykłej pracy, tylko przygody!” - dodają jej koleżanki.

Fascynujące biografie kobiet, które przetarły szlak kolejnym pokoleniom buntowniczek, z pewnością zainspirują współczesne poszukiwaczki przygód: dzielne córki i odważne matki.

Pasjonujący, emocjonujący, jak najlepsza sportowa rozgrywka; a przy tym dostarczający potężnej dawki wzruszeń, film Alexa Holmesa dowodzi, że dla dziewczyn z „Maiden” był to naprawdę wyścig o wszystko: o szacunek, uznanie, o należne kobietom miejsce - nie tylko w sporcie.

Przeciwnikiem groźniejszym od oceanu (który stale „próbuje cię zabić”), są bowiem wszyscy ci, którzy wmawiają kobietom, że nie potrafią, że nie dadzą rady, że się nie nadają.

A ocean? Dla kobiet jest wolnością. Jak mówi Edwards: „Na oceanie nie musisz się myć. Nie musisz przyzwoicie się ubierać, ani ładnie czesać. To jest super. Kocham to!”


Czas trwania : 1 godz., 37 min.

Gatunek : dokumentalny

Produkcja : Wielka Brytania 

Reżyseria : Alex Holmes


Zwiastun :