Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Ułaskawienie

Wacław „Odrowąż” Szewczyk, żołnierz Armii Krajowej, w wyniku zdrady jednego z kompanów zostaje zastrzelony przez Urząd Bezpieczeństwa.

Jego nękani przez komunistów rodzice, chcąc zapewnić synowi godny pochówek, podejmują trud podróży, która wiedzie przez ponad 500 km. Ciągnąc za sobą trumnę, zmierzają na piechotę do Kalwarii Pacławskiej.

Jeden z najsłynniejszych polskich twórców wraca do mitycznych Popielaw, by opowiedzieć głęboko osobistą historię. Rozgrywająca się na tle brutalnych realiów powojennej Polski opowieść jest zarazem metaforycznym zapisem podróży duchowej, relacją z żałobnej pielgrzymki oraz poruszającą wypowiedzią na temat daru wybaczania, a także kinem drogi korzystającym z westernowych motywów.


"Ułaskawienie" to zdobywca trzech nagród na festiwalu w Gdyni i najlepiej oceniany film reżysera od lat. Na ekranie m.in. Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Krzysztof Globisz, Marta Ścisłowicz i Wojciech Mecwaldowski.


Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018: najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca (Grażyna Błęcka-Kolska), najlepszy scenariusz (Jan Jakub Kolski), najlepsze kostiumy (Monika Onoszko)


REŻYSER O FILMIE:

"Ułaskawienie" ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i... miłości.

Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub. - Jan Jakub Kolski


Czas trwania : 1 godz., 40 min.

Gatunek : dramat

Produkcja : Czechy, Polska

Reżyseria :Jan Jakub Kolski

Występują : Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta, Krzysztof Globisz, Michał Malinowski, Michał Kowalski, Dobromir Dymecki, Wojciech Mecwaldowski, Marta Ścisłowicz, Michał Grzybowski


Zwiastun :