Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Nić widmo

Londyn, lata pięćdziesiąte. Słynny krawiec Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) wraz z siostrą Cyril (Lesley Manville) stanowią centrum brytyjskiej mody, ubierając gwiazdy filmowe, rodzinę królewską, socjetę, damy i debiutantki. Wszystko to w wytwornym stylu The House of Woodcock.

Przez życie głównego bohatera przewija się mnóstwo kobiet, inspirują go, towarzyszą, ale on wciąż pozostaje kawalerem. Aż do momentu, w którym w jego życiu pojawia się Alma (Vicky Krieps), która wkrótce staje się jego muzą i kochanką. Jego uporządkowane życie burzy miłość.

W swym najnowszym filmie Paul Thomas Anderson (Magnolia, Aż poleje się krew, Mistrz) maluje fascynujący portret artystycznego szału oraz kobiet, które sprawiają, że świat nie przestaje się kręcić.


Oscary 2018: 6 nominacji - najlepszy film, najlepszy reżyser (Paul Thomas Anderson), najlepszy aktor pierwszoplanowy (Daniel Day-Lewis), najlepsza aktorka drugoplanowa (Lesley Manville), najlepsza muzyka oryginalna (Jonny Greenwood), najlepsze kostiumy
Złote Globy 2018: 2 nominacje - najlepszy aktor w dramacie (Daniel Day-Lewis), najlepsza muzyka (Jonny Greenwood)
Nagrody BAFTA 2018: 4 nominacje - najlepszy aktor pierwszoplanowy (Daniel Day-Lewis), najlepsza aktorka drugoplanowa (Lesley Manville), najlepsza muzyka oryginalna (Jonny Greenwood), najlepsze kostiumy
Nagrody Critics Choice 2018: najlepsze kostiumy
Nagrody National Board of Review 2017: najlepszy scenariusz oryginalny (Paul Thomas Anderson)


REŻYSER O FILMIE:

Reynolds Woodcock, główny bohater filmu, jest całkowicie skupiony na sobie, bardzo świadomy siebie i na własne życzenie poddaje się wykańczającemu reżimowi. Kiedy scenariusz nabierał właściwego kształtu, coraz bardziej fascynowało mnie pytanie „Jakim człowiekiem jest Reynolds Woodcock? Co kryje się pod tą maską?”. I, naturalnie, pojawiły się we mnie pytania o to, co dzieje się z kimś takim, kiedy staje się słaby, kiedy traci kontrolę nad sobą, nad swoim światem, którego dotąd był królem. I kiedy uświadamia sobie, że może jednak nie chce być sam.


Czas trwania : 2 godz., 10 min.

Gatunek : dramat

Produkcja : USA

Reżyseria : Paul Thomas Anderson

Występują : Daniel Day-Lewis, Lesley Manille, Camilla Rutherford, Vicky Krieps, Jane Perry


Zwiastun :