Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Szron

Dwójka młodych Litwinów, Rokas i Inga, zostaje wolontariuszami, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę.

Po drodze ich plany ulegają zmianie. Przez Polskę i zachodnią Ukrainę wkraczają w śnieżne tereny Donbasu, wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by tam na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo wojny.

"Szron", który miał premierę na festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs, zbudowany jest z elementów doskonale znanych wielbicielom autorskiej koncepcji kina Šarūnasa Bartasa.

Ten minimalistyczny film drogi opiera się na dramaturgicznym ascetyzmie, naturalistycznych, szarych obrazach i powolnej narracji.

Oszczędna warstwa emocjonalna kryje mocną, uniwersalną wymowę: o zupełnie niewidowiskowym cierpieniu i okrucieństwie wojny, ponurych ludziach w nią uwikłanych, wyniszczonych i smutnych pejzażach.

"Szron" to koprodukcja, w którą włączyła się także Polska. Na drugim planie litewskim aktorom towarzyszą m.in. Vanessa Paradis i Andrzej Chyra.


PRASA O FILMIE:

Bartas daje lekcję tym wszystkim, którym się wydaje, że są bezpieczni – czyli mi i tobie. Szron wydaje się apelem skierowanym właśnie do Polaków, Litwinów, Łotyszy i innych mieszkańców krajów byłego bloku wschodniego. Wojna jest znacznie bliżej, niż nam się wydaje, ale póki nie nadejdzie, nie jesteśmy w stanie jej pojąć, ani poczuć jej grozy. - Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu


Czas trwania : 2 godz., 12 min..

Gatunek : dramat

Produkcja : Francja, Polska, Ukraina, Litwa

Reżyseria : Šarūnas Bartas

Występują : Mantas Janciauskas, Andrzej Chyra, Lyja Maknaviciute, Vanessa Paradis


Zwiastun :

{youtube}-M_XJ-0fabI{/youtbe}