Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Młynarski. Piosenka finałowa

"Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić" - mówi Wojciech Młynarski.

W ponad 3500 tysiącach piosenek sportretował mu współczesnych, tworząc Kronikę Polski i Polaków.

Jego W Polskę idziemy, Niedziela na głównym , Róbmy swoje, czy Jeszcze w zielone gramy wciąż pozostają najtrafniejszymi obrazami Polski.  W tych jego miniaturach wyraźniej odbijał się PRL niż na przykład w trzytomowej powieści – mówi w filmie Janusz Głowacki.

Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają najpiękniejsze jego piosenki.


Dokument "Młynarski. Piosenka finałowa" to przede wszystkim ostatni bardzo osobisty, szczery wywiad z bohaterem.

Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół, między innymi: Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Magdy Zawadzkiej i Krystyny Jandy.

Na ekranie pojawia się Rodzina artysty oraz ci, którzy z nim tworzyli i dla których tworzył: wybitni kompozytorzy, aktorzy, piosenkarze.

Te niezwykle uczciwe, nieocenzurowane, opowieści o Wojtku zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.


Czas trwania : 1 godz., 30 min.

Gatunek : dokumentalny

Produkcja : Polska

Reżyseria : Alicja Albrecht

Występują : Wojciech Młynarski, Janusz Głowacki, Janusz Gajos, Jerzy Derfel, Janusz Sen, Włodzimierz Korcz, Ewa Bem, Krystyna Janda, Irena Santor, Michał Major, Magdalena Zawadzka, Janusz Stokłosa


Zwiastun :