Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Tydzień Filmu Niemieckiego


                       Tydzień Filmu Niemieckiego 2017

Tydzień Filmu Niemieckiego to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w polski kinowy krajobraz. Organizatorzy pilnują, by program naświetlał aktualne trendy i był blisko tego, co bije w sercu niemieckiego społeczeństwa.

Przegląd gwarantuje podróż przez różnorodne filmowe gatunki, mistrzowie spotykają się w nim z debiutantami, hity box-office’u z festiwalowymi odkryciami. Kolejna szansa by poznać współczesne kino sąsiadów z Zachodu, nadarzy się już wkrótce.

Od listopada do stycznia Tydzień Filmu Niemieckiego zawita do jedenastu polskich miast.

Maren Ade w filmie Toni Erdmann udowodniła, że niemieckie kino potrafi bawić, nie gubiąc ciężaru gatunkowego. Dowodem na to jest też hit box office’u, komedia Witamy u Hartmannów. Tematem jest tu kryzys uchodźczy i związane z nim rasizm i biurokratyczne absurdy.

Z kolei Kaminski i ja to kolejny owoc współpracy duetu Daniel Brühl (aktor) i Wolfgang Becker (reżyser), twórców Good Bye, Lenin! Na ekranie starcie dwóch mocnych osobowości napędzane jest czarnym humorem.

Czasem słońce, czasem... płacz. W Powrocie do Montauk autor wybitnego Blaszanego bębenka, Volker Schlöndorff opowiada o brzemiennym w skutki spotkaniu byłych kochanków. W tle Nowy Jork i dramat z kroplą romantycznej domieszki.

Mniej znanych nazwisk, ale równie dużą emocjonalną siłę rażenia zawiera film Najlepszy ze światów. Adrian Goiginger, scenarzysta i reżyser, oparł tę poruszającą historię o macierzyństwie w cieniu nałogu na własnych doświadczeniach.

Wreszcie nagradzany na rozlicznych festiwalach Western Valeski Grisebach, rozgrywająca się pośród idyllicznych pejzaży opowieść o konfrontacji niemieckich robotników najemnych i bułgarskich wieśniaków, gdzieś na pograniczu bułgarsko-greckim.

Mocne jak zawsze są dokumenty. W Rewolucji dźwięku reżyserka Margarete Kreuzer oddaje hołd twórcy zespołu Tangerine Dream, Edgarowi Froese.

Bohaterem biograficznego Beuysa jest zaś niemiecki artysta rzeźbiarz, performer, działacz i teoretyk sztuki, Joseph Beuys. Film przypomina, że sztuka może wpływać na kwestie społeczno-polityczne. 

Anna Tatarska „Co jest grane 24”


Organizatorzy:

Fundacja Borussia, Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur w Olsztynie, Goethe-Institut, Konsulat generalny Niemiec we Wrocławiu, Dom Norymberski, German Films, DAAD na UWM w Olsztynie

Partnerzy:

Niemiecka Centrala Turystyki

Patronat medialny: Co jest grane 24


Program w Kinie Studyjnym Awangarda 2:


13.11. godz. 20.00 "Powrót do Montauk"

reż. Volker Schlöndorff | Niemcy | 106 min.

Pisarz Max Zorn, mężczyzna po sześćdziesiątce, w trakcie trasy promującej jego książkę w Nowym Jorku spotyka kobietę, której nigdy nie zapomniał.

 

14.11. godz. 20.00 "Witamy u Hartmannów"

reż. Simon Verhoeven | Niemcy | 116 min.

Film jest przewrotnym portretem współczesnego niemieckiego społeczeństwa i znacznie odbiega od powszechnie utrwalonych obrazów.

 

15.11. godz. 20.00 "Beuys"

 reż. Andres Veiel | Niemcy | 107 min.

Kiedy ogląda się dokument Andresa Veiela, będący kolażem wywiadów, nagrań działań artystycznych czy publicznych wystąpień Beuysa, aż niewiarygodnym wydaje się, że są to materiały archiwalne i pochodzą z Niemiec a nie z Polski roku 2017.

 

16.11. godz. 20.00 "Najlepszy ze światów"

reż. Adrian Goiginger | Austria, Niemcy | 103 min.

Swój debiutancki, oparty na wspomnieniach z dzieciństwa, film Adrian Goiginger zadedykował swojej przedwcześnie zmarłej matce, która jest centralną postacią tej opowieści i najważniejszą osobą w świecie siedmioletniego Adriana.

 

17.11. godz.20.00 "Western"

reż. Valeska Grisebach | Niemcy, Bułgaria, Austria | 120 min.

Niemieccy robotnicy budują przy granicy bułgarsko-greckiej elektrownię. Potrzebne do tej inwestycji zasoby wodne są niewystarczające i deficyt ten jest dużym problemem oraz powodem konfliktu z mieszkańcami pobliskiej wioski.

 

18.11. godz. 20.00 "Kaminski i ja"

reż. Wolfgang Becker | Niemcy, Belgia | 118 min.

Oparty na bestsellerowej powieści Daniela Kehlmanna pod tym samym tytułem film, w ironiczny sposób opowiada o współczesnych konfliktach: pomiędzy generacjami, światem krytyki i sztuki czy artystą i jego medialnym wizerunkiem.

 

19.11. godz. 20.00 "Tangerine Dream. Rewolucja dźwięku"

reż. Margarete Kreuzer | Niemcy | 90 min.

W 2015 roku w wieku 70 lat zmarł lider zespołu Tangerine Dream, Edgar Froese. Ta śmierć była impulsem do nakręcenia filmu opowiadającego historię stworzonego przez niego zespołu, legendy muzyki elektronicznej.

 

bilety w cenie 13 zł.

karnety 70 zł.


               Zapraszamy !