Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Powrót

"Powrót" - najnowszy film Magdaleny Łazarkiewicz ("Ostatni dzwonek", "Panny z Wilka") to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia 19-letniej Uli, dziewczyny z małej miejscowości, która została porwana i zmuszona do prostytucji w Niemczech.

Po 2 latach udaje jej się uciec i wrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie spotyka się ze społecznym odrzuceniem. Nie uzyskuje wsparcia nawet wśród najbliższej rodziny.

Ula, mimo iż została skrzywdzona psychicznie i seksualnie, nie zamierza odgrywać roli ofiary. Buntuje się przeciwko wszechobecnej hipokryzji społeczności. W jej otoczeniu głosi się chrześcijańskie zasady miłości bliźniego, ale w codziennym życiu nikt tych zasad nie stosuje. Co więcej, chrześcijańskie miłosierdzie rozumiane jest opacznie i fałszywie, bo pozwala pod sztandarem wiary boleśnie krzywdzić. Nawet najbliższych.

Przejmujący dramat o samotności i wykluczeniu, o psychologicznych skutkach życia w rodzinnym i środowiskowym terrorze. Stawiający pytanie, czy dopuszczalne jest akceptowanie przemocy w społeczeństwie powszechnie deklarującym, iż w życiu codziennym kieruje się zasadami dekalogu.

Najlepszy film Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto 2018
The Polish Film Festival in America (PFFA) - nagroda specjalna jury oraz nagroda za reżyserię
EnergaCamerimage - nominacja - Konkurs Filmów Polskich - Złota Żaba
RomeFilmFest - nominacja - Nagroda Marc’Aurelio


REŻYSERKA O FILMIE:

To film o opresji, o psychologicznych skutkach życia w rodzinnym i środowiskowym terrorze i o trudnej drodze do wyzwolenia. Chcieliśmy przedstawić to zjawisko w całej jego psychologicznej złożoności, żeby pokazać jak wyrafinowanymi metodami działania posługują się ludzie krzywdzący swych bliskich. Magdalena Łazarkiewicz


Czas trwania : 1 godz., 45 min.

Gatunek : dramat

Produkcja : Polska

Reżyseria : Magdalena Łazarkiewicz

Występują : Sandra Drzymalska, Agnieszka Warchulska, Mirosław Kropielnicki, Tomasz Sobczak, Stanisław Cywka, Katarzyna Herman, Bartosz Gelner


Zwiastun :