Twórca nagrodzonej Oscarem "Idy" przeniósł widzów tym razem do lat 50. i 60. XX wieku, stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy.
Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć.
Jednym z głównym bohaterów filmu "Zimna wojna" jest… muzyka, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.
Najnowsza produkcja Pawła Pawlikowskiego została zaprezentowana w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu w Cannes. To pierwszy polski film od czasu Pianisty Romana Polańskiego, który będzie walczył o Złotą Palmę.
Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza „Zimnej wojny”. Napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia do filmu powstały między styczniem a sierpniem 2017 roku. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji.
Na taki sukces czekaliśmy długie lata!
Polacy triumfują na najważniejszej imprezie filmowej świata!
Twórca „Zimnej wojny” Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 71. edycji festiwalu w Cannes
To po prostu musiało nastąpić! Typowana na jednego z najpoważniejszych kandydatów do laurów 71. edycji festiwalu w Cannes, „Zimna wojna” została zwycięzcą w kategorii Najlepsza Reżyseria. Statuetkę z rąk jury pod przewodnictwem Cate Blanchett otrzymał twórca filmu – Paweł Pawlikowski. To kolejne prestiżowe wyróżnienie na koncie laureata Oscara za film „Ida”.
Nagroda dla reżysera „Zimnej wojny” nie powinna i nie może być zaskoczeniem. Historia trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem, z miejsca została okrzyknięta sensacją festiwalu w Cannes. Już pierwszy jej pokaz wzbudził ogromną euforię publiczności, przynosząc łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro i dwudziestominutową owację na stojąco. Zaowocował też wysypem bardzo pozytywnych recenzji.
„To film na Złotą Palmę” – pisał w swojej publikacji Tadeusz Sobolewski. „Wspaniały film, który może się podobać każdemu” – wtórował mu, Janusz Wróblewski z „Polityki”. „Ta niezwykła opowieść o miłości niemożliwej, ale też o przeszłości, emigracji i polskości robi ogromne wrażenie” – stwierdzała Barbara Hollender. „Ten owacyjnie przyjęty przebój festiwalu w Cannes ma w sobie echa La La Land” – mogliśmy przeczytać na łamach The Economist. „To jest love story. To jest melodramat. Taki melodramat, który ja porównałam do Casablanki” – zachwycała się Grażyna Torbicka. „Urzekająco romantyczna, słodko-gorzka ballada” – podkreślał Leslie Felperin z The Hollywood Reporter. Tak natomiast o „Zimnej wojnie” pisała reprezentująca Onet, Anna Tatarska: „Duma, wzruszenie i ogromna radość. To czułam, po galowej premierze Zimnej wojny. Pawlikowski zrobił nie tylko film o miłości w czasach zarazy. W pewnym sensie napisał też list miłosny do Polski, która ma w sobie rzadkie piękno i do której (…) zawsze się w końcu wraca”. Nagrodzona Złotą Palmą „Zimna wojna” trafi do polskich kin 8 czerwca.
Czas trwania : 1 godz., 25 min.
Gatunek : dramat
Produkcja : Polska, Francja, Wielka Brytania
Reżyseria : Paweł Pawlikowski
Występują : Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza, Adam Woronowicz, Adam Ferency, Adam Szyszkowski
Zwiastun :