Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Artykuły

Książę i Dybuk

Dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców.

Michał Waszyński – rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser oraz wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Człowiek, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz.

Kim naprawdę był Mosze Waks? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy może człowiekiem, który nieustannie mylił filmową iluzję z rzeczywistością?


Ci, którzy mieli szczęście poznać Michała Waszyńskiego  osobiście, zapamiętali  go  jako arystokratę, kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę, który ożenił się z włoską hrabiną.

Syn biednego, żydowskiego kowala z Wołynia zmarł w Hiszpanii, jako książę Michele Waszynski – hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu.

To on odpowiadał za realizację ponad kilkudziesięciu kinowych produkcji, w tym wielu hitów z Sophią Loren i Claudią Cardinale.

Jednak tylko jeden film stał się jego prawdziwą obsesją – Dybuk”, wyreżyserowany przez niego mistyczny dramat oparty na starej żydowskiej legendzie.

Odkrywając po latach niebywałą i spektakularną karierę Waszyńskiego wydawać by się mogło, że osiągnął w życiu wszystko, czego pragnął.

Jednak jedna rzecz do końca nie dawała mu spokoju. Waszyński przez lata szukał utraconej kopii filmu, w którym ukrył swoje największe tajemnice.


Czas trwania : 1 godz., 22 min.

Gatunek : dokumentalny

Produkcja : Polska, Niemcy

Reżyseria : Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

Występują : Michael Babchuk, Batia Beigl, Alex Mankiewicz, Rosemary Mankiewicz, Wojciech Narebski, Albin Ossowski, Anat Shabo, Mordechai Ziv


Zwiastun :